زنان چگونه در برابر فساد جنسیت‌محور واکنش نشان ‌می‌دهند؟

بر اساس تجربه‌ها و گزارش‌های ارسالی از فساد جنسیت‌محور به سایت «اتاق کارم کوچک است»، می‌توانیم واکنش‌های زنان و نحوه برخوردشان را در قالب شیوه‌های زیر دسته‌بندی کنیم.

خاموشی و سکوت

بعضی از زنان در مقابل فساد جنسیت‌محور «سکوت» می‌کنند و به امید ایجاد یک وضعیت بهتر در آینده، در محیط کار باقی می‌مانند. برای این دسته از زنان فرقی ندارد که ماهیت این سوءاستفاده جنسی،‌ روانی یا مالی باشد. آن‌ها امیدوارند که از فردا دیگر رییس پایش را به پای آن‌ها نچسباند،‌ به‌ آن‌ها گیر ندهد، با آزارهای کلامی‌ش معذب‌شان نکند، بلاخره این ماه بتوانند حقوق خود را دریافت کنند، یا شاهد افزایش حقوق‌ خود در حد همکاران مردشان باشند. خیلی از این زنان از وضعیتی که تجربه می‌کنند ناراضی هستند اما یا توان مقابله با آن را ندارند یا ناآگاه هستند که چطور می‌توانند با این وضعیت مقابله کنند.

گذر و گریز

زنانی هستند که گرچه آشکارا دست به اعتراض نمی‌زنند،‌ اما با دیدن نشانه‌هایی از فساد جنسیت‌محور محیط کار را ترک می‌کنند و در جایی دیگر مشغول کار می‌شوند. شاید مجبور شوند مدام محیط کار خود را عوض کنند اما «ترک فضای کاری فاسد» راهکار آنان است. شاید این امر به شکل «تعویض مکرر محیط کار» دیده شود.

اعتراض و فریاد

دسته سوم با بیان اعتراض خود به رییس و یا مرجع بالاتر،‌ برای بهتر شدن فضا تلاش می‌کنند. اگر بهبودی در شرایط صورت نگرفت،‌ محیط کار را ترک می‌کنند. در جریان این اعتراضات بعضی از آنان سعی می‌کنند همکاران خود را با خود همراه کنند.

زنان در پناه زنان

بعضی از زنان تصور می‌کنند اگر محیط‌های کاری زنانه را انتخاب کنند،‌ میزان این فساد کمتر خواهد شد، بنابراین تنها به دنبال کار در محیط‌های کاری زنانه هستند. گرچه شواهد نشان می دهد فسادهای مبتنی بر آزار جنسی در این محیط‌ها به شکل فاحشی کاهش می‌یابد، اما نشانه‌هایی از سوءاستفاده‌های مالی و اداری از سوی زنان کارفرما نسبت به زنان کارمند یا زیردست وجود دارد. بنابراین جنسیت کارفرما تضمینی بر کاهش قطعی  فساد جنسیت‌محور از بعد مالی و اداری نیست.

بازگشت به خانه

گرچه بعضی از زنان ناچار هستند مدام در حال فرار کردن از فساد جنسیت‌محور باشند، زنانی هستند که تصمیم می‌گیرند برای همیشه یا مدت‌طولانی دست از کار کردن بکشند. آن‌ها محیط کار را به مردان و زنانی که تحمل مقابله با فساد جنسیت‌محور را دارند واگذار می‌کنند.

زیان و فرار

زنانی نیز هستند که در برابر کارفرمای سودجو و سوءاستفاده‌گر روش متفاوتی را به کار می‌گیرند. آن‌ها که تصور می‌کنند از یک طرف، نمی‌توانند صدای خود را در مقابل کارفرما بلند کنند، و از سوی دیگر‌ تحمل سکوت را نیز ندارند،‌ با کارشنکنی در وظیفه‌ای که برعهده دارند به کارفرما ضربه زده و پیش از رو شدن ماجرا محیط کار را ترک می‌کنند. این گروه از حداقل قدرتی که در ساختار سازمانی برخوردار هستند در جهت مقابله با کارفرما استفاده می‌کنند.

پیگیری قانونی

در میان زنان قربانی فساد جنسیت‌محور گروهی یافت می‌شوند که با شکایت قانونی و پیگیری آن حقوق خود را مطالبه می‌کنند. معمولا شاکیان پرونده‌های مالی فساد بیشتر می‌توانند اثبات کنند که قربانی سوءاستفاده مالی کارفرما بوده‌اند و این امکان برای قربانیان آزار جنسی به راحتی فراهم نیست که ناشی از عدم وجود یک قانون شفاف در این مورد است.

هم‌دستی با همکاران

همراه کردن همکاران برای اعتراض به فساد جنسیت‌محور کار آسانی نیست. همیشه این بیم برای افراد وجود دارد که شغل خود را از دست خواهند داد. اما زنانی هستند که از این شیوه برای مواجهه با کارفرما استفاده کرده‌اند.

افشاگری

در این روش فرد قربانی فساد جنسیت‌محور با افشاگری از فساد موجود سعی در احقاق حقوق خود و آگاه کردن دیگران از شرایط کار در آن سازمان دارد. در این جریان چه بسا افراد شغل خود را از دست بدهند. اما جایگاه رییس بی‌شک متزلل شده است.

کارآفرینی

یکی دیگر از روش‌هایی که زنان به‌کار می‌گیرند یا در سودای تحقق آن هستند،‌ ایجاد حرفه‌ای برای خود یا کارآفرینی است که به موجب آن راه‌ سوءاستفاده دیگران از خود را کاهش می‌دهند. البته کارآفرینی زنان مساله مهمی است و نیاز به درک کارشناسانه،‌حمایت‌های نهادهای مربوطه و آموزش به خود زنان دارد. اما بی‌شک یکی از موثرترین راه‌های کاهش فساد جنسیت‌محور است.

این که از میان روش‌های فوق کدام یک بهتر و کاربردی‌تر است‌،‌ بدون شک به موقعیت فرد در آن سازمان و قدرت و امکاناتی که در اختیار دارد باز می‌گردد و نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه موقعیت‌ها پیچید. حتا مقاومت در برابر فساد جنسیت‌محور گاه آمیخته و ترکیبی از روش‌های فوق است.

البته نباید فراموش کرد که روش‌های بالا بر اساس تجارب ارسالی به سایت استخراج شده است که می‌تواند در طول زمان و با شنیدن تجربه دیگران توسعه یابد. شما نیز تجربه خود را با ما درمیان‌ بگذارید.

تجربه‌ی خود را با دیگران در میان بگذارید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *